تبلیغات
انتظار فرج - انتظار مثبت
اللهم عجل لولیک الفرج

انتظار مثبت

جمعه 13 آذر 1388 12:41 ب.ظ

نویسنده : مریم ...

النتظار مثبت، نقطه مقابلِ انتظار منفى است .
این گروه معتقدند: ظهور حضرت مهدى (ع) حلقه اى است از حلقه هاى مبارزه اهل حق وباطل كه به إنت پیروزى اهل حق منتهى مى شود .
سهیم بودن یك فرد در این سعادت، موقوف به این است كه آن فرد عملاً درگروه اهل حق باشد. در روایت آمده است: یملا ء الله به الارض قسطاَ وعَدلأ بعد ما مُلِئَت ظلما وجورا, خداوند، زمین را پر از عدل وداد می كند، پس از آن كه از ظلم وجور پر شده باشد .
در این حدیث، تكیه بر روى ظلم شده وسخن ازگروه ظالم است كه مستلزم وجود گروه مظلوم است و مى رساند كه قیام مهدى (ع) براى حمایت مظلومانى است كه استحقاق حمایت دارند. شیخ صدوق روایتى از امام صادق (ع) نقل می كند مبنى بر این كه، این امر تحقق نمى پذیرد، مگر این كه هر یك از شقى و سعید به نهایت كار خود برسد .
پس سخن در این است كه گروه سعدا و اشقیا هركدام به نهایتِ كار خود برسند، سخن در این نیست كه سعیدى دركار نباشد وفقط اشقیا به منتها درجه شقاوت برسند كه در انتظار منفى آمده است.
از نظر روایات اسلامى در مقدمه قیام وظهور امام (ع)، یك سلسله قیام هاى دیگر از طرف اهل حق صورت می گیرد. آن چه به نام قیام یمانى قبل از ظهور بیان شده است، نمونه اى از این سلسله قیام هاست. (1)
پس انتظار مثبت، انتظارى است كه در آن، هر فرد نسبت به خود وجامعه مسؤول است. این انتَظار، تعهد آفرین وتحرَك بخش است ونوعى عبادت شمرده مى شود.
____________________________________
  1- سیماى آفتاب حبیب الله طاهرى ص 208.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -